Vodácký kurz


27.06.2022

V období od neděle 12.6. do pátku 17.6. se vybraní žáci devátých ročníků zúčastnili vodáckého kurzu. Celkem 43 žáků.....

Vodácký kurz

V neděli jsme se sešli po obědě na vlakovém nádraží v Říčanech k odjezdu. V důsledku nehody na trati jsme byli nuceni improvizovat, naskákat do aut a rychle se přesunout na Hlavní nádraží v Praze, odkud nám odjížděl rychlík, kde jsme měli zarezervované místenky. Po několika menších komplikacích jsme v podvečerních hodinách zdárně dorazili do Vyššího Brodu, kde jsme v místním kempu postavili stanové městečko. Ve večerních hodinách za námi dorazili i naši průvodci na řece z CK Cvok. V pondělí ráno jsme vyrazili utratit přebytečné peníze do místního koloniálu a pomalu se chystali na zdolání řeky Vltavy. Po úvodní instruktáži jsme se nalodili do dvoumístných kánoí a vyrazili do menších peřejí. Řeka nás přivítala vytrvalým deštíkem, což nás ale samozřejmě nezdolalo. Po pár kilometrech déšť ustal a vykouklo na nás i sluníčko, které nás pak už většinou na cestě řekou provázelo. Po cestě byl samozřejmě čas na nácvik sjezdu jezů za bouřlivého nadšení posádek. První úsek byl zakončen za hradem Rožmberk v kempu Rožmberk nad Vltavou. Po postavení stanů jsme se vydali na nádvoří hradu a do místní restaurace na výživnou večeři a večer se posedělo u ohně. Druhý úsek na řece nás čekal v úterý. Samozřejmě v rámci výcviku bylo nutné nacvičit i vylévání vody z lodi. Některé posádky si situaci přivodily osobně, některým byli instruktoři a další posádky lehce nápomocni. Dále se nacvičovalo přebíhání po lodích a spousta technik ovládání lodi. Den byl zakončen v kempu Vltava bohatýrskou večeří a posezením u ohně. Ve středu nás čekal krátký úsek do kempu Nové Spolí. Opět jsme vybudovali stanové městečko a odpoledne byla na programu vycházka do města Český Krumlov. Následovala prohlídka krásného města a samozřejmě nezbytné dokoupení proviantu. Večer pak koupání v řece a posezení. Ráno bylo zahájeno tradiční výživnou polévkou a královskou snídaní. Poté úklid stanů a nalodění. Čtvrteční úsek zahrnoval pohodový průjezd městem Český Krumlov a celou řádku jezů. Za všeobecného veselí se průjezd jezy neobešel bez menšího zaváhání několika posádek, ale alespoň byla možnost nacvičit vylévání vody a určitě byla příležitost formovat spolupráci vodáků. Ke konci čtvrtečního úseku nás provázel drobný deštíček, který se hned po přistání u kempu změnil na solidní letní bouřku, kterou jsme však mohli přečkat v bezpečí pod přístřeškem v kempu Zlatá Koruna. Bouře se přehnala, my jsme postavili stany a vydali se na večeři do nedaleké restaurace. Závěrečnou večeři obstaral burger. S plnými žaludky v kempu bylo nutné všechny pasovat známým rituálem za pomocí pádla a vody z Vltavy na právoplatné vodáky. Závěrečné prodloužené posezení u ohně bylo samozřejmostí. Páteční poslední etapa byla nejdelší, ale díky spádu řeky zároveň i nejrychlejší. Všichni jsme si užívali poslední okamžiky na řece. Úsek končil v Boršově. Následovalo dojedení zásob, balení, úklid lodí a naložení, loučení s řekou formou koupání (dobrovolného i nedobrovolného) a loučení s našimi instruktory CK Cvok. Zamávali jsme Vltavě a vydali se na nedalekou vlakovou zastávku. Pak už následoval jen přesun do cílové destinace Říčany, který byl vyplněn konzumací posledních zásob, skvělého řízku na cestu a doháněním spánkového deficitu z předchozích dní. V Říčanech byli všichni úspěšně předáni svým zákonným zástupcům a kurz byl oficiálně ukončen. O žáky v průběhu kurzu pečovali se vší láskou Bohunka Boštičková, Martin Zeman, Michal Šimon, Ladislav Dobeš a instruktoři CK Cvok. Pevně věříme, že se kurz všem líbil a jsme přesvědčeni, že jednoznačně naplnil svůj účel –           -všichni se naučili ovládat loď, získali vztah k vodě a posílili mezilidské vazby a určitě získali přátelství na celý život. Tak Ahóóóóój!                                                                                                    /Zeman, Boštičková/

Fotogalerie / Voda 2022


← zpět na seznam článků